cs en fr de pl fi it es pt
KRAVMAGA-TEAM.CZ
ČLEN EVROPSKÉ FEDERACE KRAV MAGA RICHARD DOUIEB - ČESKÁ REPUBLIKA
KRAVMAGA-TEAM.CZ
ČLEN EVROPSKÉ FEDERACE KRAV MAGA RICHARD DOUIEB - ČESKÁ REPUBLIKA
Radim Zátopek
Instruktor - iniciator
Radim Zátopek trénuje v těchto klubech:

Technický stupeň - hnědý pás/FEKM

Narodil jsem se v malém městečku Štramberk, který byl ve své době poklidným městečkem a jako dítě jsem prakticky veškerý čas trávil venku s kamarády, kterých bylo opravdu požehnaně. To nám umožňovalo bez problémů kdykoliv sestavit dva týmy, které spolu bojovaly ať už ve fotbale, pozemním hokeji či basketbalu. Svou obratnost jsme mohli snadno prověřovat na školním hřišti, které bylo vybaveno pro atletické sporty, jako i například hasičskými bariérami, které jsme opravdu hravě zdolávali. Tady byly počátky mé fyzické kondice, kterou se snažím po celý život udržovat.

Zlom nastal v mých 8 letech, kdy se mi starší kamarádka svěřila svou touhou stát se policistkou a z toho důvodu začala navštěvovat kopřivnický oddíl JUDO. Nastoupil jsem do oddílu také a pod vedením Štefana Neveloše a Jiřího Kašuby sbíral první zkušenosti boje z blízka, které vyústily v několik soutěžních úspěchů. Tady jsem si zafixoval techniky, které dodnes využívám i při běžném kondičním cvičení. V osmdesátých letech jsem se několik let věnoval, tehdy velmi populárnímu Karate pod vedením Vlastimila Žižky a až mě po několika letech zbrzdila vojenská základní služba, trvající dva roky. Po celé dva roky vojenské služby jsem se nadále věnoval jak karate, tak Judu a vedl jsem i jednotkový oddíl, kde jsem se snažil některé z vojáků zasvětit do technik těchto bojových stylů. Celá tato činnost, podporována z hlediska tělovýchovy i nejvyšším velitelem vojenského útvaru, mi pomohla zůstat i nadále v kondici a kontaktu s těmito sporty.

Po vojně jsem do pohybových aktivit zahrnul cyklistiku a horolezectví, kde jsem se pohyboval na výkonnostní úrovni 7+ UIA. Pro specialisty lezce běžná záležitost, ale pro mě to znamenalo především získávání vytrvalosti, síly, obratnosti a psychické odolnosti proti únavě a bolesti. Do cyklistiky, vysokohorské turistiky ještě pořád rád zabrousím, ale už ne na úrovni, jak kdysi. Spojením všech těchto zkušenosti a bojových dovednosti se pro mě stala KRAV MAGA, která mi umožňuje znovu řešit bojové situace a tím získávat i psychickou odolnost v dnešním světě. Už to, že se v tomto stylu boje setkávají všemožné techniky různých bojových umění je výzva, která mě nutí se neustále zdokonalovat v bojových technikách, v koordinaci pohybu, ale i zbavovat se nervozity v různých životních situacích. To mě vedlo k absolvování instruktorského kurzu, který probíhal po několik týdnu v Polsku pod vedením špičkových instruktorů tohoto bojového stylu.

V současné době se pod vedení Aleše Kolaříka a Milana Gunára snažím i nadále zdokonalovat a nyní i předávat své znalosti novým zájemcům o toto bojové umění. Krav Maga není sport, ale je to především umění boje, které dokáže zvednout šance se ubránit proti útoku. Jak mi řekl jeden ze špičkových trenérů karate působící v osmdesátých letech v Havířově. Krav Maga je investicí, kterou člověk investuje sám do sebe.